Haberler > Ekonomi > Teknoloji > iPhone’larda kritik güvenlik açığı iOS 12 ’de ekran kilidi bu adımlarla kırılabilir

0
4
Haberler > Ekonomi > Teknoloji > iPhone'larda kritik güvenlik açığı iOS 12 ’de ekran kilidi bu adımlarla kırılabilir
Haberler > Ekonomi > Teknoloji > iPhone'larda kritik güvenlik açığı iOS 12 ’de ekran kilidi bu adımlarla kırılabilir

Apple tarafından geçen ay piyasaya sürülen iOS 12 işletim sisteminde büyük bir güvenlik açığı tespit edildi. Güvenlik araştırmacısı Jose Rodriguez tarafından keşfedilen güvenlik açığıyla iPhone ’nin güvenlik duvarı birkaç adımda aşılabiliyor.

Rodriguez ’in YouTube videosuyla anlattığı açık sayesinde iOS 12 yüklü iPhone ’lerdeki fotoğraflara ve rehbere ulaşılabiliyor.
İspanyolca olarak yayınlanan YouTube videosunda Rodriquez, iOS 12 işletim sistemine sahip bir iPhone ’ye fiziksel olarak erişebilen kötü niyetli bir kişinin fotoğraflara ve kişi bilgilerine erişebildiğini anlatıyor.

37 ADIMDA KİLİDİ AŞMAK MÜMKÜN

37 adımlık bir işlem ile Siri ’nin VoiceOver erişim özelliğinden faydalanılarak kilitli bir iPhone ’deki şifre kontrolünün aşılabildiğini anlatan Rodriquez, telefonlardaki fotoğraflara, videolara ve rehbere nasıl ulaşabileceğini aşama aşama gösteriyor.

Rodriquez ’in videosunun ardından ana dili İngilizce olan bir Youtuber ’in de iPhone Xs Max üzerinde aynı tekniği uygulayarak başka bir video çekmesi, Rodriquez ’in ileri sürdüğü tekniği doğruluyor.